دو سال پیش بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام خبر برگزاری «جلسات خوب» درباره زیرساخت های۵G  وعده راه‌اندازی نسل پنجم اینترنت تلفن همراه، با وجود تحریم‌های آمریکا داد.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در آن زمان «محمدجواد آذری‌جهرمی» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «جلسات خوبی درباره زیرساخت‌های ۵G داشتیم. جهش بزرگی برای کشور خواهد بود. اگرچه تحریم‌های آمریکا سرعت ما را کم می‌کند اما همان‌گونه که در یک سال گذشته به طور میانگین هر روز به ۲۰ روستا دسترسی دادیم و ۸۰ درصد تکالیف شبکه ملی محقق شد، ۵G را هم راه می‌اندازیم».

این خبر خوب در سال ۱۳۹۹ با راه اندازی مراکز ۵G در شیراز، کیش، مشهد و تهران به‌صورت نمونه و پایلوت تحقق یافت.

۵G چیست و چه کاربردی دارد؟

برای ما در ایران که با مشکل دانلود و سرعت مواجه هستیم این‌طور می‌شود ۵G را تعریف کرد که گمان کنید یک فیلم سینمایی را در کمتر از چند ثانیه با فایو چی می توانید دانلود کنید.

سرعت اینترنت نسل پنجم تا حدی زیاد است که حتی نیازی به فیبرهای نوری گران‌قیمت نیز نخواهید داشت. سازمان بین‌المللی ارتباطات (ITU) در حال حاضر پیش‌بینی تجربه سرعت ۱۰۰Mb/s  تا یکGb/s را برای کاربران ارائه داده و حداکثر سرعت قابل دستیابی را نیز ۲۰Gb/s  اعلام کرده که به‌طور قطع جای پیشرفت دارد، اما همین اعداد هم به مراتب بالاتر از سرعت‌هایی است که اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

افزایش چشمگیر در ظرفیت پهنای باند

برخی از شرکت‌ها معتقدند ظرفیت نسل آینده چیزی بین ۱۰۰ تا یک‌هزار برابر ظرفیت کنونی بوده و اشیاء متصل به اینترنت بیشترین استفاده را از این ظرفیت خواهند برد. شاید ملموس‌ترین مثالی که می‌توان برای چگونگی تغییر زندگی در آینده با حضور ۵G زد، بخش حمل و نقل باشد، جایی که دیگر حتی لازم نیست اتومبیل خود را برانیم.

تشخیص برخورد، مسیریابی لحظه‌ای، مدیریت ترافیک از راه دور و سیستم‌های ترمز خودکار تنها بخشی از قابلیت‌هایی هستند که می‌توان با حضور فناوری ۵G متصور شد.

 عدم قطعی شبکه در ۵G

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی که برای فناوری ۵G پیش‌بینی می‌شود، پایداری و ثبات آن است.

دقت و سرعتی که حتی می‌توان از آن در عمل های جراحی حساس استفاده کرد.

جراحی از راه دور به دلیل حساسیت آن نیاز به یک شبکه مطمئن و پایدار دارد که نسل پنجم تلفن همراه این امکان را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد که از راه دور و در شرایط بحرانی بتوانند به  بیماران کمک کنند و تحول مهمی را در حوزه درمان ایجاد کند.

اینترنت اشیا در بستر ۵G

در آینده نزدیک بیشتر اشیاء بر بستر اینترنت به هم متصل می‌شوند و اتصال این حجم گسترده از لوازم هوشمند به یکدیگر به ظرفیت مخابراتی و پهنای باند قابل ملاحظه‌ای نیاز دارد. همین مساله اهمیت ۵G را نشان می‌دهد. بنابراین در آینده ای نزدیک با استفاده از فناوری ۵G و گوشی هوشمند خود می‌توانید از کیلومترها دورتر، لوازم‌خانگی خود را کنترل کرده و به عنوان مثال آن‌ها را خاموش یا روشن کنید.

توسعه فناوری ۵G نیاز به سرمایه‌گذاری سنگینی دارد و در کشورهای مختلف نیز برنامه‌هایی برای توسعه کاربردهای آن و ایجاد بازار انجام داده‌اند.

ما در ایران در حوزه ۵G در ابتدای مسیری هستیم که در دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ آغاز شد و دولت آینده باید به سرعت با توسعه کاربردهای این فناوری و ایجاد بازار مناسب، به جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه کمک کند.

فرهنگ‌سازی و تدوین مقررات موارد دیگری هستند که باید در کنار توسعه فناوری و بازار به آنها پرداخته شود تا با رشد هم‌زمان این بخش‌ها، ۵G و مزیت‌های آن به سرعت عملیاتی شود تا مردم هم‌زمان با دیگر کشورها از فواید این فناوری به روز جهان بهره‌مند شوند.