مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه از خرید و توزیع بیش از ۲۲ هزار تن نهاده‌ دامی توسط شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی میان دامداران تا پایان تیر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش جارچی اخبار، «ایرج صفایی» روز جمعه در این رابطه به ایرنا گفت: با توجه به کاهش شدید نزولات آسمانی و همچنین تشدید خشکسالی ها در سال جاری، دامداران استان در تأمین  نهاده های دامی مورد نیاز خود با تنگناهای فراوانی مواجه شده اند.

وی افزود: بر همین اساس شبکه مردمی تعاونی های روستایی استان  و در راس آن اتحادیه تعاونی های کشاورزی دامداران و همچنین شرکت گاوداران صنعتی کرمانشاه در راستای حمایت از این قشر مولد و تحقق شعار سال مبنی بر تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، موفق به تامین و توزیع بیش از ۲۲هزار تن نهاده دامی با قیمت مصوب  شامل کنسانتره ذرت و جو میان دامداران استان شده است.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: این ۲ تشکل زیر پوشش تعاون روستایی استان ذرت و جو دامی  مورد نیاز بهره برداران را تامین نموده و سپس کارخانجات خوراک دام دانه های غرب و پارس غرب کنگاور، ذرت و جو دامی تامین شده را تبدیل به کنسانتره دامی می کنند.

صفایی در ادامه  از پیگیری و برنامه ریزی تشکل‌های تحت نظارت سازمان تعاون روستایی برای تامین و توزیع مناسب نهاده‌های دامی میان دامداران خبر داد و اظهار داشت: شبکه مردم نهاد تعاونی های روستایی استان با توجه به وظیفه ذاتی خود تمام تلاش خود را برای کاهش دغدغه دامداران و اعضای شرکت‌های تعاونی در حوزه دامپروری خواهند کرد و  ادامه خرید و توزیع نهاده دامی با کمترین قیمت ممکن در دستور کار شبکه تعاون های  روستایی  و تمامی تشکل های مرتبط قرار دارد.

کرمانشاه استانی چهار فصل قطب کشاورزی غرب کشور

کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوری که ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.