رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: تاکنون ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تن گندم خرید تضمینی شده که با احتساب ۱۲۸ هزار تن خرید توافقی، مجموع خرید به بیش از ۴ میلیون و ۸۱ هزار تن می‌رسد.

به گزارش جارچی اخبار، به نقل از شبکه خبر، عطاءالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه ۳۳۲ هزار تن بذر از کشاورزان خریداری شده است، افزود: تاکنون ۹۲ درصد وجه گندم خریداری شده به حساب کشاورزان واریز شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه میزان خرید تضمینی گندم به ۵ میلیون تن می‌رسد، بیان کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که واردات بدون ذخایر استراتژیک به ۴ تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه گرانی نهاده‌های دامی منجر به هدر رفت گندم تولیدی شده است، گفت: با افزایش قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم به مرز ۵ هزار تومان تصور می‌کردیم که دیگر شاهد هدر رفت گندم تولیدی نباشیم که متاسفانه به خاطر اهمال دولت در واردات نهاده‌های دامی و افزایش قیمت جو در بازار به ۶ هزار و ۳۰۰ تا ۶ هزار و ۴۰۰ تومان، حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن گندم به سمت خوراک دام و طیور هدر رفت.

او با اشاره به اینکه کمبودی در گندم آرد تولیدی نداریم، بیان کرد: اهمال در واردات نهاده‌های دامی و کمبود خوراک دام و طیور از طریق فشار به گندم خوراکی در حال تامین است.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: امسال موضوع خشکسالی، کاهش ۵۰ درصدی بارش نسبت به سال قبل و عدم برداشت گندم از مناطق دیم موجب شد، خودکفایی این محصول استراتژیک به رغم برنامه ریزی‌های وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌ها محقق نشود.

او با اشاره به اینکه افزایش قیمت نان ارتباطی به گندم ندارد، بیان کرد: سال گذشته که قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود، اما به علت نبود نهاد‌های نظارتی بر نان و آرد، مردم نان را گران خریداری می‌کردند. به عنوان مثال هر عدد نان باگت را با قیمت ۲ هزار تومان و سنگگ یک هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان و سایر نان‌ها هم با نرخ‌های بالا می‌خریدند که با این وجود یارانه تنها از جیب مردم پرداخت می‌شود.

هاشمی با انتقاد از نبود نظارت و کنترل بر نانوایی ها گفت: طی سال‌های اخیر به سبب گرانی یا ارزانی گندم و نبود نظارت بر خبازی ها، قیمت نان افزایش یافته است.