عضو هیات مدیره شرکت بورس تهران وعضو هیات مدیره بورس تهران گفت: ۹۰ درصد از سود بازار سرمایه کشور به جیب ۳۰ شرکت بزرگ رفته و همین مساله عامل آشفتگی بورس شده است.

به گزارش جارچى اخبار؛ محمود رضا خواجه نصیری در همایش “تحلیل وضعیت اقتصادی ایران و اثرات آن بر بازار سرمایه” و همزمان با افتتاح دومین شعبه سوپر مارکت مالی در اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به دلایل بهم ریختگی بازار بورس در سال گذشته و تداوم آن در سال جاری افزود: روبرویی با حجم وسیع نقدینگی در هر بازاری بطور قطع به شکست می‌انجامد که برای رفع آن کوشیدند بحران را با بحران رفع کنند که این مساله خود عامل تولید چالش اقتصادی برای کشور شد.
خواجه نصیری تصریح کرد: امروز شاهد این اتفاق در بازار سرمایه کشور هستیم و چون سهام‌ در بازار اصلی آن عرضه نمی‌شود، از ارزش و قیمت واقعی آن کاسته می‌شود با این حال در زمان حاضر، بازار بورس کشور در یک خط تعادل قرار گرفته‌ که نه پُررونق است نه پُررکود.
وی در باره کاهش ارزش سهام در بازار بورس گفت: بعنوان مثال وقتی یک خودروی پورشه را در منطقه‌ای که بالاترین سطح درآمد آن یکصد میلیون تومان باشد، عرضه کنند، بطور قطع به همین قیمت به فروش می‌رسد اما اگر بخواهند همین خودرو را در منطقه‌ دیگری که بالاترین سطح درآمدش یکصد میلیارد تومان است به فروش برسانند قیمت واقعی آن ۱۰ میلیارد تومان خواهد بود.
وی با بیان‌ روند تورم در کشور اظهار داشت: این تورم ناشی از کسری بودجه بانک مرکزی و دسترسی نداشتن به دارایی‌های خارجی کشور است.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: لازم است برنامه‌های توسعه درازمدت در کشور بصورت سه ماهه، شش ماهه و یکساله تعریف شود تا بتوان به ثبات اقتصادی رسید و نکته اصلی این است که اقتصاد ما به شدت متاثر از تصمیم گیری های نهایی است که فراتر از چارچوب اقتصادی اتفاق می افتد.
وی پیش‌بینی وضعیت اقتصادی ایران در زمان کنونی را که دولت در حال تغییر است و با حجم قابل توجهی از فرضیه‌ها روبرو هستیم راسخت دانست.
خواجه نصیری ادامه داد:یکی از مسایل اساسی که در اقتصاد ما بوجود آمده سیکل های اقتصادی کوتاه مدت و موقتیعامل اصلی تورم است که یک سری از افراد را موفق و یک سری را ناموفق می کند و متاسفانه برنامه های بلند مدت در کشور ما هیچ وقت دنبال نشده است.
وی افزود: ماحصل اجرای برنامه‌های توسعه کوتاه‌مدت، اختلاف شدید طبقاتی در سطح جامعه خواهد بود.
وی بیان داشت: این رویه به مثابه این تمثیل است که افراد در ۱۰ روز نخست ماه، ثروتمند و در ۱۰ روز آخر ماه فقیر می‌شوند.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان؛
نرخ استهلاک از نرخ سرمایه پیشی گرفته است
رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: نرخ استهلاک از نرخ سرمایه در سطح کشور پیشی گرفته است که از آن می‌توان به عنوان یک‌ اتفاق نامیمون یاد کرد.
مسعود گلشیرازی در همایش “تحلیل وضعیت اقتصادی ایران و اثرات آن بر بازار سرمایه” در اتاق بازرگانی اصفهان اظهار داشت: هرگاه محیط کسب و کار و امنیت سرمایه، مطلوب نباشد باید شاهد پیامدهای مُخربی باشیم.
وی با اشاره به اینکه اصفهان پس از تهران مقام دوم را در سپرده‌های بانکی دارد که بالای ۳۰ درصد از سپرده‌ها از استان خارج شده است، افزود: نقص در سیاستگذاری و مدیریت اجرایی پولی، عامل خروج سپرده‌های بانکی از استان شده است که باید در همین راستا با مسوولان بازار سرمایه، مدیران صندوق‌ها، کارگزاری‌ها و فعالان بازار بورس در حوزه نرخ تشکیل سرمایه و اشتغال وارد مذاکره شویم.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: تحریم‌ها و حضور نداشتن ایران در بازارهای تجاری بین‌المللی، امروز بازار سرمایه را در حالی به یک مُطالبه ملی تبدیل کرده و در کانون توجه مردم قرار داده است که سیاست‌های ارزی، سیاسی و اقتصادی کشور باید مورد مداقه و توجه بیشتر قرار بگیرد.
۲۰ درصد از سرمایه‌ مردم در بازار بورس است

وی اعلام کرد: بازار سرمایه از بعد از سال ۸۴ وارد گام(فاز) جدیدی شد و توانست ۲۰ درصد از سرمایه‌ مردم را به این سمت جذب کند.
گلشیرازی گفت: اگر بتوان وزنه شرکت‌های دولتی و خصولتی وابسته به دولت را در بازار سرمایه کاهش دهیم دیگر شاهد بهم ریختگی بازار سرمایه و بورس نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: بدنبال تشکیل شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی در استان که شامل دستگاه قضایی، اتاق بازرگانی، نمایندگان مجلس و استانداری می‌شود شاهد رشد ۱۴ درصدی در بهبود شاخص‌های اقتصادی استان شدیم.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در این شورا با اصلاح بینش و روش‌های اقتصادی که مُقید به نظر مردم بود بخوبی توانستیم شاهد بهبود اقتصاد اصفهان باشیم.
گلشیرازی با بیان اینکه اصفهان پیشران اقتصاد کشور است، خاطرنشان کرد: صنعتی شدن استان از زمان صفویه شکل گرفت و آن را “منچستر ایران” کرد و در این راستا شاهد شکل‌گیری بیش از ۲ هزار واحد صنعتی در سطح استان شدیم.
همایش “تحلیل وضعیت اقتصادی ایران و اثرات آن بر بازار سرمایه” با حضور فعالان اقتصادی استان در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.