آئین بهره‌برداری از خطوط تولید و طرح‌های جدید بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده لوازم خانگی ایران با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت و مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش جارچی اخبار، به نقل از شبکه خبر، نخستین خط تولید پنل (نمایشگر) تلویزیون با سرمایه‌گذاری بیش از دو میلیون یورو و اشتغالزایی مستقیم برای بیش از ۲۰۰ نفر از سوی گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب به بهره‌برداری رسید و استفاده از ظرفیت تولید بی‌نظیر این خط تکنولوژیک در جریان ساخت و تولید تلویزیون‌های ایرانی، عمق ساخت داخل را به بیش از ۴۸ درصد می‌رساند.

ظرفیت تولید پنل به صورت سالانه در این خط که تنها مجموعه تولید پنل (نمایشگر) در ایران است، بیش از ۸۰۰ هزار قطعه پیش‌بینی شده و تکنولوژی راه‌اندازی تجهیزات مکانیکی و الکتریکی خط تولید پنل با هدف بومی‌سازی و ایجاد دانش فنی در راه‌اندازی سنسورها، موتورها، ایرجت‌ها، و … و انجام اتوماسیون کامل تولید پنل در این خط مهم به‌کارگیری شده است.

مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این مراسم اظهار کرد: پروژه نهضت ساخت داخل از سال ۹۷ در وزارت صمت آغاز و در نیمه دوم سال ۹۸ نیز بحث خوداتکایی در تولیدات صنعتی به عنوان دستور کار این وزارتخانه تعریف شد که در آن مقطع همرسانی بین نیازمندی‌ها و توانمندی‌ها بود.

وی افزود: براساس برنامه ریزی و هدف‌گذاری وزارت صمت، مقرر شد تا ظرف ۳ سال ۱۰ میلیارد دلار از واردات به ساخت داخل تبدیل شود.

معاون وزیر صنعت بیان کرد: پروژه دیگری که در این بخش به آن پرداخته شد، بحث بومی سازی قطعات، تجهیزات و ملزوماتی بود که ظرفیت تولید آن وجود نداشت که همانطور که امروز شاهد بودیم، داخلی سازی تولید پنل‌های تلویزیون در این مجموعه آغاز شد و به نظر من مهم‌ترین اتفاق در این خصوص، حذف وابستگی به برند‌های خارجی است.

صادقی نیارکی اضافه کرد: شرکت‌های داخلی می‌توانند با تکیه بر توان داخل و طراحی پلتفرم بومی همگام با تکنولوژی روز دنیا، اتفاقات مبارکی را رقم بزنند. همانطور که امروز شاهد بودیم، پلتفرم‌های بومی براساس ذائقه و سلیقه مشتریان امکان طراحی و مهندسی را دارند که این روند اقدامی ارزشمند و پیشبرنده در زمینه لجستیک، کاهش ارزبری و عدم وابستگی است.

وی درباره اینکه تا چه میزان هدف گذاری این وزارتخانه در زمینه تبدیل واردات به تولید داخل محقق شد، توضیح داد: در سال ۹۸ بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در قالب تفاهمنامه‌های ساخت داخل و در سال ۹۹ نیز بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو محقق شد و با تکیه بر توان داخل گامی در جهت تقویت تولیدات داخلی و کاهش وابستگی به خارج برداشته شد.

در این مراسم و طی بازدید یک روزه معاون امور صنایع وزارت صمت از خطوط تولید لوازم خانگی بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده این محصولات در ایران از خط تولید محصولات کولر گازی که با سرمایه‌گذاری بیش از چهار میلیون دلاری گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب و اشتغالزایی مستقیم برای بیش از ۳۰۰ نفر راه‌اندازی شده بود، رونمایی شد.