وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: امسال تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزارتن گندم در کشور خرید تضمینی شده است.

به گزارش جارچی اخبار، سیدجواد ساداتی نژاد سه شنبه شب در شورای اداری ملکان با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی گندم به ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت تا امیدی برای کشاورزان ایجاد کند، افزود: قیمت کود را ۴۵ درصد کاهش یافت و در شروع فصل پاییز نیز کشت قراردادی را انجام می دهیم .

وی با بیان اینکه کود و سم رایگان در اختیار کشاورزان قرار می دهیم و در اخر فصل تسویه می کنیم، اظهار کرد: امروز حوزه کشاورزی، امنیت غذایی و سفره غذا برای همه کشورها مهم شده است و در ایران نیز با برنامه ریزی انجام شده مشکلی وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در خصوص دیدار با کشاورزان ملکانی، گفت: مطالبات کشاورزان عزیز را از نزدیک دیدیم، تلاش می کنیم که در حد وسع و امکان بتوانیم به آنها کمک کنیم .

ساداتی نژاد افزود: بخشی از این مطالبات مربوط به کانال های آبرسانی روستایی بود که برخی در روستاها آغاز شد و ان شاء الله با این آبرسانی ها،  کمبود آب جبران شود.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در این منطقه ضعیف است، افزود: در این منطقه با این وسعت کشتارگاه وجود ندارد و بر این اساس با همکاری بانک کشاورزی تسهیلات به سرعت داده خواهد شد تا هم اشتغال ایجاد کند و هم به دامداران در تولید ثروت کمک شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ملکان کانون تولید انگور است طرح فراز ( داربستی کردن باغ های انگور ) را با تسهیلات و کمک‌های فنی و اعتباری ارایه می‌دهیم تا هم ضایعات پایین بیاید و هم تولید افزایش پیدا کند.

ساداتی نژاد گفت: یک مرکز تحقیقات خوبی هم در ملکان است که قرار شد با همکاری رئیس سازمان تحقیقات و تیمی که اعزام خواهد شد بتوانیم ظرفیت هایی که در اینجا وجود دارد استفاده شود.

وی در خصوص شهرک گلخانه‌ای ملکان هم گفت: کمک خواهیم کرد که مشکل اراضی آنجا حل شود و با سرعت بتوانیم شرایط مطلوب و خوبی را ایجاد کنیم تا اشتغال مناسبی در ۶۰ هکتار ایجاد شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه شهرستان ملکان نسبت به سرانه زیرساخت حوزه کشاورزی کمی عقب مانده است، گفت: ما باید فاصله اینجا را با سرعت کم کنیم و به متوسط استانی برسانیم.

وی گفت: امیدوارم از محل مصوبات سفر و منابعی که از حوزه ملی در اختیارشان می گذاریم این سرانه را به دست بیاوریم.

وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفر یک روزه به استان آذربایجان شرقی، از کانال آبیاری مبارک شهر و شبکه‌های فرعی سد شهید کاظمی شهرستان ملکان بازدید و کانال یولقونلوی جدید ،قندهار ویوزباشکندی را نیز کلنگ زنی کرد.
وزیر جهادکشاورزی همچنین در این سفر از شهرک گلخانه ای ملکان که در ۶۰ هکتار در حال احداث است بازدید کرد و در جریان روند احداث این شهرک قرار گرفت.

در سفر ساداتی نژاد به آذربایجان شرقی، معاونین و مدیران کل وزارتخانه جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی او را همراهی کردند.