فرمانده انتظامی شهرستان‌های اهر و هوراند از دستگیری باند چهار نفره حفار غیرمجاز در یکی از روستاهای شهرستان هوراند خبر داد.

به گزارش جارچی اخبار، سرهنگ قدرت آقاپور روز دوشنبه در گفت وگو  با خبرنگاران اظهار داشت: در پی کسب خبری مبنی برحضور چند نفر حفار غیرمجاز در یکی از روستاهای شهرستان هوراند به قصد حفاری و کشف اموال تاریخی و فرهنگی، موضوع شناسایی و دستگیری متهمان به‌صورت ویژه در دستور کار ماموران کلانتری ۱۱ هوراند قرار گرفت.

وی افزود: ماموران به محل مذکور عزیمت و پس از شناسایی محل حفاری در یک عملیات ضربتی موفق شدند چهار نفر را در حین حفاری دستگیر کنند که جهت سیر مراحل قانونی به مقر انتظامی دلالت دادند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه از متهمان اموالی از قبیل دستگاه فلزیاب دیجیتال و ادوات مربوطه کشف شد، گفت: یک دستگاه خودروی مربوط به متهمان توقیف و متهمان با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان‌های اهر و هوراند خاطرنشان کرد: هرگونه حفاری و کاوش غیرمجاز برای به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و با متخلفان برابر قانون برخورد می شود.

هُورانْدْ کوچکترین شهر استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای شمال شرقی این استان است که در ۱۷۰ کیلومتری مرکز استان (تبریز) واقع شده است .

هوراند در سال ۱۳۹۲ به عنوان بیست و یکمین شهرستان آذربایجان‌شرقی، سند جدایی خود از شهرستان اهر را گرفته و تبدیل به شهرستان شد .

این شهرستان از شمال و غرب با کلیبر، از شرق با اردبیل و از جنوب با شهرستان اهر همسایه بوده و از دو بخش مرکزی و چهار دانگه و یک نقطه شهری به نام هوراند تشکیل شده است .

شهرستان هوراند در یکی از بهترین نقاط آب و هوایی استان در دامن کوه‌های سربه فلک کشیده و حول پوشش جنگل‌ها و مراتع بزرگ منطقه ارسباران که حدود ۱۶۴ هزار هکتار می‌باشد، واقع شده و سهم این شهرستان از کل مساحت جنگلی ارسباران  ۱۱ هزار هکتار است.