افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ، چالش ایجاد شده برای چغندرکاران و ادامه چالش های سامانه بازارگاه از جمله مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.

به گزارش جارچی اخبار، به نقل از مهر افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ، چالش ایجاد شده برای چغندرکاران و ادامه چالش‌های سامانه بازارگاه از جمله مهم‌ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.

براین اساس هفته قبل حدود ۴۲ هزار تومان بود همچنان روند افزایشی خود را طی می‌کند و در حال حاضر در برخی نقاط شهر قیمت این کالا به ۶۰ هزار تومان رسیده است.

همچنین قیمت تخم مرغ روند افزایشی را طی کرده و در برخی مناطق تا شانه‌ای ۹۰ هزار تومان نیز رسیده است

در همین زمینه حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تولیدکنندگان در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورز خواستار اصلاح قیمت مرغ شدند، گفت: قرارگاه امنیت غذایی قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده را ۴۹ هزار تومان اعلام کرده اما قیمت مرغ زنده در بازار هم اکنون بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: در خواست ما از وزیر جهاد این بوده که قیمت تعیین شده در قرارگاه امنیت غذایی برای مرغ زنده، ابلاغ و قیمت مرغ گرم نیز بر این اساس اصلاح و اعلام شود.

همچنین اخیراً کشاورزان چغندرکار در برداشت محصولات خود با مشکلاتی مواجه شده اند، در همین زمینه یک کشاورز دزفولی در تماس با خبرنگار مهر عنوان کرد که حدود ۱۵۰۰ هکتار چغندر قند در این شهرستان روی زمین مانده و در حال گندیدن است.

به گفته این کشاورز عدم ظرفیت کافی کارخانجات از جمله دلایل این مساله است. به دنبال تماس‌های مکرر این کشاورز، خبرنگار مهر ماجرا را از انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر کشور پیگیری کرد و در این زمینه بهمن دانایی دبیر انجمن کارخانجات قند و شکر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه در طول بیش از سی سال فعالیت این صنعت هرگز شرایط تا این اندازه دشوار نبوده است، گفت: متأسفانه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با نادیده گرفتن بخش خصوصی چالش‌های زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کنند. به طوری که آنها حتی یک نامه را نیز پاسخ نمی‌دهند و به وضوح بخش خصوصی را نادیده می‌گیرند.

اشتباه استراتژیک وزارت جهاد کشاورزی در افزایش قیمت‌های محصولات

وی با اشاره به اینکه به دنبال افزایش قیمت گندم به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان قرار شد قیمت سایر محصولات کشاورزی نیز افزایش پیدا کند، افزود: شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک در اوایل اردیبهشت ماه تصویب کرد ۳۰۰ تومان به قیمت چغندر قند اضافه شود اما تا وزیر جهاد کشاورزی آن را ابلاغ کند حدود یک ماه طول کشید و این مساله مشکلات زیادی را به وجود آورد.

دانایی اضافه کرد: قیمت چغندر قند پاییزه ۱,۶۴۱ تومان به اضافه ۱۳۰ تومان کرایه حمل بود اما با تصمیم شورای قیمت گذاری کرایه حمل به ۴۳۰ تومان افزایش پیدا کرد. اما ابلاغ دیر هنگام این قیمت منجر به آن شد که کشاورزان دیر اقدام به برداشت محصول خود نمایند.

کشاورزان برداشت چغندر را ۲۰ روز دیرتر آغاز کردند

این فعال صنفی با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه ۱۵۰۰ هکتار چغندر قند در دزفول روی زمین مانده و در حال خراب شدن است، گفت: برداشت چغندر قند باید اواخر فروردین و حداکثر اوایل اردیبهشت ماه شروع شود و تا قبل از تیر ماه به اتمام برسد که به فصل گرما برخورد نکند. با این حال اتفاقی که امسال افتاد منجر به این شد که کشاورزان ۲۰ روز دیرتر برداشت چغندر قند را شروع کنند و در حال حاضر نیز با گرمای شدید برخورد کرده اند و همین مساله منجر به آن شده که چغندرها روی زمین بمانند چرا که کارخانجات نیز با توجه به حجم زیاد برداشت و فاسد بودن بخشی از چغندرها ظرفیت کافی ندارند.

دانایی با تاکید بر اینکه اصلاح قیمت چغندر قند از سوی وزارت جهاد کشاورزی زمانی اتفاق افتاد که فصل کشت تمام شده بود، گفت: بنابراین این افزایش قیمت جز ایجاد چالش در حوزه تولید نتیجه دیگری به دنبال نداشته است.

دبیر انجمن کارخانجات قند و شکر همچنین با اشاره به اینکه افزایش قیمت خرید تضمینی چغندر قند منجر به افزایش قیمت تمام شده تولید شکر داخلی به ۲۱ هزار تومان شده است، گفت: این در حالی است که قیمت شکر وارداتی ۱۸ هزار تومان و با این شرایط ما مزیت رقابتی خود را از دست می‌دهیم. (اینجا بخوانید)

و همچنین بررسی ماجرای تخلف در واردات نهاده‌ها و شرکت آریو تجارت سهیل نشان دهنده آن است که وجود سامانه بازارگاه نقش مهمی در این امر داشته به طوری که اگر این سامانه نبود، تولیدکنندگان هرگز اقدام به خرید نهاده‌های دامی از واردکننده ای گمنام نمی‌کردند و حاضر به پرداخت وجه به این شرکت نبودند و در واقع به اعتبار سامانه بازارگاه چنین اقدامی را انجام داده‌اند.

سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی از تابستان سال ۱۳۹۸ با عرضه نهاده کنجاله سویا آغاز به کار کرد، بعد از آن جو وارد سامانه شد و اواخر خرداد ۱۳۹۹ نیز نهاده ذرت به این سامانه اضافه شد. در واقع به دنبال اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی و تخصیص آن به واردات نهاده‌های دامی وزارت جهاد کشاورزی اقدام به ایجاد سامانه بازارگاه کرد تا توزیع نهاده‌های دامی در کشور مدیریت شده و شفاف باشد.

هدف از ایجاد سامانه بازارگاه این بود که فعالیت شفاف و قانونمندی برای فعالین بازار نهاده‌ها، از تولیدکننده گرفته تا مصرف‌کننده، فراهم آورد و نهاده‌ها با قیمت و زمان مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بگیرد اما شواهد حاکی از آن است که نه تنها این سامانه به اهداف خود نرسید بلکه نواقص موجود در آن مشکلات بسیار زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرد.

در دی ماه ۱۳۹۹، سید احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ۴ ایراد سامانه بازارگاه که تولیدکننده و واردکننده را دچار مشکل کرده است، گفته بود: متأسفانه بانک کشاورزی در رفع ایرادات این سامانه همکاری نمی‌کند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) و همچنین کسری لشکری، بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در همان زمان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلات سامانه بازارگاه، از طولانی بودن روند ترخیص و توزیع نهاده‌های دامی از طریق سامانه بازارگاه ابراز نگرانی کرده (اینجا بخوانید) و در آذر ماه سال گذشته کمیسیون کشاورزی خواستار تکمیل و رفع ایرادات این سامانه شده بود. (اینجا بخوانید)

همچنین در مرداد ۱۳۹۹، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تصویری برنامه گفتگوی ویژه خبری گفته بود: با بررسی‌هایی که بر روی سامانه «بازارگاه» داشتیم متأسفانه مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آن باید تلاش کرد.

محمدجواد عسکری افزوده بود: نخستین مشکل این سامانه، امکان دخالت در سامانه است که به واسطه فضای مدیریتی می‌توانند به راحتی در آن دخالت کنند. همچنین تولید کنندگان خرد امکان ثبت سفارش را ندارند و امکان نظارت برای دستگاه‌های متولی مانند کمیسیون کشاورزی، تعریف نشده است.