سازمان ملل‌متحد اظهار کرد که قیمت موادغذایی در ماه ژوئن کاهش و تولید غلات اندکی افزایش یافته است.

به گزارش جارچی اخبار،  آژانس غذایی سازمان ملل‌متحد اعلام کرد که قیمت جهانی موادغذایی در ماه ژوئن برای سومین ماه متوالی کاهش یافت اما نزدیک به رکوردهای ثبت شده در ماه مارس باقی ماند. شاخص قیمت موادغذایی سازمان خواربار و کشاورزی فائو  که بیشترین کالاهای غذایی در سطح جهان را مورد معامله قرار می دهد، در ماه گذشته به طور میانگین ۱۵۴.۲ واحد در مقابل ۱۵۷.۹ برای ماه می بود. رقم ماه می قبلا ۱۵۷.۴ بود.

باوجود کاهش ماهانه، شاخص ژوئن همچنان ۲۳.۱ درصد بالاتر از سال قبل بود که به دلیل تاثیر تهاجم روسیه به اوکراین، نگرانی‌ها در مورد آب‌وهوای نامساعد، تقاضای قوی جهانی و هزینه‌های بالای تولید و حمل‌ونقل افزایش یافت. ماکسیمو تورو کالن، اقتصاددان ارشد فائو، گفت: عواملی که در وهله اول قیمت‌های جهانی را بالا بردند، هنوز در جریان هستند.

در برآوردهای جداگانه عرضه و تقاضای غلات فائو پیش‌بینی خود را برای تولید جهانی غلات در سال ۲۰۲۲ از ۲.۷۸۴ میلیارد تن به ۲.۷۹۲ میلیارد تن افزایش داد. این هنوز ۰.۶ درصد کمتر از تولید جهانی در سال ۲۰۲۱ است.

شاخص غلات فائو نسبت به ماه می ۴.۱ درصد کاهش یافت اما همچنان ۲۷.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت. فائو گفت که کاهش ماه ژوئن ناشی از دسترسی فصلی حاصل از برداشت های جدید در نیمکره شمالی، بهبود شرایط محصول در برخی از کشورهای عمده تولیدکننده و چشم انداز تولید بیشتر در روسیه بوده است.

شاخص قیمت روغن نباتی به دلیل افزایش فصلی تولید کشورهای عمده تولیدکننده و چشم انداز افزایش عرضه از اندونزی، ۷.۶درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. شاخص قیمت شکر نسبت به ماه می ۲.۶ درصد کاهش یافت و کاهش رشد اقتصاد جهانی بر تقاضا تاثیر گذاشت. شاخص قیمت گوشت در ماه ژوئن ۱.۷ درصد افزایش یافت و رکورد جدیدی را ثبت کرد، در حالی که شاخص لبنیات ۴.۱ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. قیمت جهانی شیر خشک به دلیل تقاضای قوی واردات و محدودیت عرضه جهانی افزایش یافت.

پیش بینی استفاده از غلات در جهان در سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ نیز افزایش یافت و ۹.۲ میلیون تن افزایش یافت و به ۲.۷۹۷ میلیارد تن رسید. با این حال، این همچنان نشان دهنده کاهش ۰.۱ درصدی نسبت به سطوح ۲۰۲۱ تا۲۰۲۲ است.

فائو تخمین زد که ذخایر جهانی غلات در پایان فصول سال ۲۰۲۳ در مجموع به ۸۵۴ میلیون تن می رسد که ۷.۶ میلیون تن بیشتر از پیش‌بینی ماه گذشته است اما با این وجود کاهش سالانه ۰.۶ درصدی را نشان می‌دهد.