وزیر ورزش و جوانان گفت: مشکل مالکیت باشگاه استقلال و پرسپولیس برطرف شده است.

به گزارش جارچی اخبار، حمید سجادی در حاشیه مراسم مسابقه جام آرموس در رقابت سوارکاری در رشته پرش با اسب گفت: در سال ۱۴۰۲ قرار است ۱۴۰ رویداد را برگزار کنند که تاکنون ۱۷ رویداد پشت سر گذاشتند. یکی از این رویدادهای مسابقه CSI است که ۲ ستاره است. ششمین مرحله است که پنج مرحله در سایر کشورها برگزار شده است. اتفاق ارزشمندی است و بسیار برای تحول میزبانی سوارکاری از نوع پرش برای فدراسیون ملی ایران مهم باشد و می تواند برای تقبل میزبانی ها آمادگی خوبی را به ما بدهد.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: خوشبختانه در مهر ماه به همین دلیل با رایزنی و هماهنگی که با فدراسیون جهانی شده فینال رقابت‌های جهانی ان‌شاءلله در ایران برگزار شود. حداقل ۲۰ کشور قرار است شرکت کنند و خداروشکر، مسابقه بین المللی CSI دو ستاره بین المللی ما ۲ ناظر بین المللی داریم. اگر اشتباه نکنم از اردن و ترکیه هستند و حتی دو سوارکار و ۲ پرش کننده هم از کشور هلند حضور داشتند. من اتفاقا ناظر بازی دومین پرش کننده بودم که بدون خطا کردن این مرحله را سپری کرد و اکنون برای مرحله باراژ خودش را آماده خواهد کرد که چند دقیقه دیگر شروع می‌شود.

وی اظهار داشت: اگر اشتباه نکنم ۳ نفر توانستند و توفیق داشتند به مرحله باراژ برسند. سبک آن فرق می کند، هم تعداد مانع‌ها کمتر است و هم زمان مهم است.اگر از نظر خطا مساوی باشند آن کسی که زمان کمتر داشته، برنده مسابقه می‌شود. همه این اتفاقات خوب برای سوارکاری خوب است. من خواهش می کنم که حتماً با مسئولین محترم فدراسیون و به ویژه سرپرست و دبیر فدراسیون حتما صحبت کنید. برای من گزارش های خوبی را داشتند و من واقعا انرژی گرفتم، امیدوارکننده بود. حرکت های مهمی را شروع کردند و من از آنها خواهش کردم، نشان بدهید اگر بخواهیم کار پرکار و باکیفیت انجام بدهیم، می‌توانیم. شایستگی سوارکاری در جمهوری اسلامی ایران بسیار بهتر از و بیشتر از این چیزی است که الان است و ما میتوانیم با این تعداد باشگاه، با این حجم از علاقه‌مند پیش برویم. شما می‌دانید که در سوارکاری هم بعد همگانی هم بعد قهرمانی فوق العاده مورد اقبال است.

وزیر ورزش گفت: یکی از رشته‌های توصیه شده ما در دین مبین اسلام است مثل شنا و تیراندازی.فلذا هم از نظر دینی برای ما مهم است هم رشته‌ای است که در آن خیر و برکت وجود دارد. در روایات و احادیث داریم مثلاً یکی از آنها برای من خیلی جالب است که پیامبر اسلام فرمودند که بهترین هدیه مومن به مومن میتواند اسب باشد. پس برای کار بسیار ارزشمندی است یا مثلا برکتی که در نوازش پیشانی اسب در اسلام صحبت شده است.

سجادی اظهار داشت: یک رشته ای است که هر کس در آن فعال بوده، معمولا سعی کرده سال‌های سال در سوارکاری مشغول باشد و خودش را از این خانواده جدا نکند. در دنیا هم بعد از فوتبال و یا حتی می‌تواند طعنه بزند، سوارکاری را در دنیا صنعت می‌گویند و تنها یک رشته ورزشی نیست. اگر سوارکاری در یک کشور رشد و توسعه پیدا کند، ۷۲ شغل احیا می‌شود. یکی از نیازها کشور ما اشتغال است و یا مثلا در سال ۲۰۰۴ طرح جامع کشور نوشته شده، در سند تفصیلی آن ذکر شده است. این سند موجود است. خیلی هم از سال ۲۰۰۴ فاصله نگرفتیم و اسناد آن در وزارت ورزش وجود دارد. در آن مقاله پنجمین شغل پردرآمد و پرطرفدار دنیا ورزش و تفریحات سالم بود. هنوز هم ورزش و تفریحات سالم در ۱۰ شغل برتر دنیا از نظر پرطرفداری و درآمدی حضور دارد. این برای ما خیلی ارزش دارد. ما اگر در کشور در حال صحبت از اشتغال، کارآفرینی، اشتغال پذیری می‌کنیم، این برای ارزشمند است. اشتغال پذیری جزء وظایف وزارت ورزش است، مثلا ما برای سربازان عزیزمان با هماهنگی نیروهای مسلح ما فعالیت‌هایی داریم که برای اشتغال سربازان مهارت آموزی داریم. مهارت مرتبط با سوارکاری در حوزه ورزش الی ماشاالله است. ما بیشتر چوگان و پرش و یا استقامت را سراغ داریم، در حالی که بیش از ۱۰-۱۲ نوع رشته در سوارکاری در دنیا وجود دارد. این ۲-۳ مدل مثل پرش و استقامت خیلی گل کرده است.

وزیر ورزش گفت: نژاد کاسپین هنوز در دنیا طرفدار دارد، باید برنامه ریزی کنیم و با هماهنگی وزارت جهاد، وزارت ورزش و فدراسیون سوارکاری مشکل قرنطینه برطرف شود. ما بتوانیم صادرات اسب داشته باشیم و همینطور واردات. خیلی از کشورها در صنعت سوارکاری، ما بتوانیم با رعایت ضوابط این اتفاق را رقم بزنیم و اسبی که وارد ایران می‌شود، همینجا باید بماند تا عمرش تمام شود. این اتفاق نباید بیفتد. ورزشکاران ما راحت بتوانند اسب را به مسابقات ببرند.

وی در خصوص تیم ملی فوتبال نیز اظهار داشت: مالکیت باشگاه استقلال و پرسپولیس برطرف شده است. مشکل مالکیت مشترک این ۲ تیم ندارند.از مدت‌ها این مشکل برطرف شده بود، الان رسمی شده است. در رابطه با فدراسیون هم باید بگویم، من خودم جزء افرادی بودم که در ستاد رای دادم و بسیار مشتاق بودم که تیم ملی امید در بازی‌های آسیایی شرکت کند. ۲-۳ نفر بزرگسال می‌توانند در آن تیم حضور داشته باشند. ما سابقه خوبی هم در این مسابقات داریم. در پکن من یادم است که خودم دویدم و بعد در بازی فوتبال نشستیم و آنها را تشویق کردیم. در آنجا ما با دروازه‌بانی عابدزاده طلا گرفتیم. به احترام این سابقه، تیم ملی ما در این رقابت حضور خواهد داشت. سالی است که برای فوتبال مهم است و ما در از آن طرف جام ملت‌ها را داریم. ما دورخیز برای کسب سهمیه المپیک را داریم و سالی مهم برای ماست. فدارسیون باید خودش را برای مرحله بعدی فوتبال باشگاهی خودش را آماده کند و ان‌شاءالله آینده خوبی برای فوتبال داشته باشیم.