مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۲هزار عنوان برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در این استان برگزار می شود، گفت: رسانه ها و خبرنگاران نقش محوری و راهبردی در عرصه جنگ ترکیبی دارند و باید ارزش های دفاع مقدس را به خوبی به جامعه انتقال دهند.

به گزارش جارچی اخبار، امیردریادار رضا عباسی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، افزود: اصحاب رسانه و خبر در توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و نیز تبیین دستاوردهای بی انتهای دفاع مقدس مهمترین رسالت را بر عهده دارند و باید به این نقش خود به خوبی عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه رسالت اصلی در بیان و توضیح ناگفته ها و ابعاد مختلف دفاع مقدس بر عهده رسانه ها است، ادامه داد: بی تردید انتشار هر خبر و گزارش از دوران هشت سال دفاع مقدس می تواند در بسط و گسترش این فرهنگ و گنج بی نظیر تاثیرگذار باشد.

امیر عباسی نامتعارف بودن، ناشناخته بودن و نامشخص بودن جبهه و تجهیزات را از ویژگی های مهم جنگ ترکیبی بیان و اظهار کرد: رزمندگان این عرصه خبرنگاران و اهالی رسانه هستند که باید با تیزبینی و شناخت دقیق عرصه جنگ بتوانند کشور و به خصوص نسل جدید و جوان را از ترکش های حملات جنگ ترکیبی مصون نگه دارند.

وی با اشاره به اینکه خبرنگاران در این عرصه مهم در لبه خاکریز دشمن قرار دارند، یادآور شد: در صورتی که رسانه ها نسبت به رفع شبهات، بدگمانی ها و تردیدهای نسل جوان نسبت به هشت سال دفاع مقدس بی تفاوت بوده و ایفای نقش نکنند، گسست بین نسلی جامعه را در برگرفته و بسیاری از دستاوردهای عظیم انقلاب و هشت سال دفاع مقدس به ورطه فراموشی سپرده می شود.

امیر عباسی هفته گرامیداشت دفاع مقدس را بهانه ای برای ترسیم و تبیین ابعاد مختلف این دوران افتخارآمیز دانست و با اشاره مجدد به شعار امسال این هفته مبنی بر “ما متحد هستیم” ، گفت: در این هفته که برنامه های مختلف آن در آذربایجان شرقی از فردا آغاز و تا هفتم مهرماه تداوم خواهد داشت، در حوزه های فرهنگی، عقیدتی، سیاسی، اجتماعی و ورزشی بالغ بر ۲ هزار عنوان برنامه در شهرها، بخش ها و روستاهای استان اجرا خواهد شد.

وی توجه به نقش بانوان در هشت سال دفاع مقدس و نیز نسل جدید و جوان را از مولفه های مهم برنامه های امسال هفته دفاع مقدس در کشور و آذربایجان شرقی بیان کرد و افزود: بر همین اساس ۵۰ درصد مجموع برنامه های این هفته قشر بانوان و جوانان و نوجوانان را در بر می گیرد.

امیر عباسی ادامه داد: در طول هشت سال دفاع مقدس بسیاری از مادران و زنان ایران اسلامی در عرصه های مختلف پشت جبهه دلاوری، از خود گذشتگی و جان فشانی های بی مانندی از خود با یادگار گذاشتند که نباید این مهم از یادها فراموش شود.

وی دیدار فرماندهان نظامی و انتظامی مستقر در آذربایجان شرقی با نماینده ولی فقیه در استان، رونمایی از تعداد ۱۰ عنوان کتاب دفاع مقدس، افتتاح و بهره برداری از نخستین شهرک بازی های یارانه ای ویژه کودکان و نوجوانان در پارک شمیم پایداری، بازسازی عملیات الی بیت المقدس طی هشت شب در پارک شمیم پایداری، برگزاری رژه نیروهای مسلح در میدان آذربایجان، برپایی نمایشگاه دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس در پارک ائل گلی تبریز، تجلیل از رزمندگان در استانداری، تجلیل از رزمندگان خط مقدم دوران جنگ در هتل ائل گلی و رونمایی از سه عنوان سوژه در باغ موزه دفاع مقدس را از جمله برنامه های مهم هفته دفاع مقدس در آذربایجان شرقی برشمرد.

امیر عباسی رونمایی از سه یادمان شهدای دوران هشت سال دفاع مقدس در روستای مایان، مجتمع تراکتورسازی تبریز و شهر ممقان را از دیگر برنامه های هفته گرامیداشت دفاع مقدس بیان و اضافه کرد: اکران فیلم شهید محققی در پایگاه دوم شکاری تبریز و نیز ارتباط تصویری یکهزار و ۲۰۰ نفر از رزمندگان آن دوران با فرماندهی کل قوا از دیگر برنامه های این هفته است.

وی عطرافشانی و غباروبی از مزار شهدای هشت سال دفاع مقدس در تمام آرامستان های استان و در تبریز محل وادی رحمت را مورد اشاره قرار داد و گفت: این مراسم برخلاتف سال های قبل که در نخستین روز هفته دفاع مقدس برگزار می شد، امسال به هفتم مهرماه موکول شده است.

شهرداری بر اجرای طرح های عمرانی باغ موزه دفاع مقدس تبریز جدی است

شهردار منطقه ۲ تبریز نیز در این نشست خبری با تاکید بر اینکه این مجموعه تمام توان و امکانات خود را برای اجرای طرح های عمرانی مربوط به باغ موزه دفاع مقدس به کار می گیرد، گفت: مجموع اعتبارات سالجاری شهرداری منطقه ۲ برای اجرای این طرح ها در سالجاری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد ریال است.

موسی علیپور با بیان اینکه همه ما بدهکار شهدای دوران هشت سال دفاع مقدس هستیم، بر اهتمام جدی شهرداری تبریز برای اتمام طرح های عمرانی باغ موزه دفاع مقدس تاکید و اضافه کرد: اینکه طی چند دهه هنوز این مکان به بهره برداری کامل نرسیده است، جای تاسف دارد.

وی با اشاره به اینکه باغ موزه دفاع مقدس تبریز به صورت هیات امنایی اداره می شود، یادآور شد: اگر تمام اعضای این هیات به رسالت ها، ماموریت ها و وظایف خود عمل می کردند، امرزو شاهد وضعیت نامناسب آن نبودیم.

علیپور وسعت باغ موزه دفاع مقدس تبریز را ۶۴ هکتار اعلام کرد که به دلیل داشتن معارضین مختلف و مشکلات مربوط به تملک اتمام این طرح بیش از ۲۸ سال طول کشیده است.

وی از صدور حکم قضایی برای ۱۲۰ هزار مترمربع از اراضی باغ موزه دفاع مقدس خبر داد و گفت: شهرداری تبریز مصر بر تملک این اراضی است.