مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: یک دستگاه خودروی برف‌خور پیشرفته از نوع «فرزیا» برای استفاده در اداره آتش‌نشانی و هدایت زمینی هواپیمای فرودگاه تبریز خریداری شد.
به گزارش جارچی اخبار، رامین آذری، روز شنبه افزود: برای خرید این خودرو ۸۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارهای شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران هزینه شده است.
وی با تاکید بر لزوم بهره گیری فرودگاه ها از تجهیزات و ناوگان خودرویی پیشرفته به منظور افزایش ایمنی پروازها، اظهار داشت: هدف از خرید این خودرو، تجهیز فرودگاه برای جمع آوری برف های تجمیع شده کنار باند پس از برفروبی و کاهش آسیب های احتمالی به چراغ های باند است.
آذری، ادامه داد: این دستگاه خودرو با همکاری و پیگیری معاون عملیات هوانوردی، اداره کل تدارکات و تامین تجهیزات و اداره کل آتش نشانی و هدایت زمینی هواپیمای شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تامین شده است.
فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز در شمالغرب شهرستان تبریز و در سال ۱۳۲۹ با ماموریت ارائه خدمات فرودگاهی ، ناوبری و هوانوردی جهت پذیرش پروازهای داخلی و بین المللی به منظور حمل و نقل مسافر و بار طراحی و احداث شده است و بصورت open sky و ۲۴ ساعته عملیاتی بوده و به دلیل واقع شدن در مرز و کریدورهای هوایی بین المللی در ارائه خدمات ناوبری ، رادار و هوانوردی به پروازهای داخلی و بین المللی به خصوص پروازهای عبوری بین المللی (over fly) بیشتر از مبداء و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مقصد کشورهای آسیایی جنوب شرقی و آسیای میانه و بالعکس انجام می شود.
روزانه به صورت میانگین ۴۵ پرواز داخلی و ۶ پرواز خارجی در این فرودگاه انجام می شود.