مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی گفت: ۲۳ درصد موسسات به صورت الکترونیکی نسخه الکترونیکی دارند که تلاش داریم تا این درصد را به ۷۰ درصد برسانیم.
به گزارش جارچی اخبار، وحید مجیدی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال‌جاری نسخه‌نویسی الکترونیکی راه‌اندازی شد که به این منظور ۴۳۰ موسسه به این سامانه وصل شده و از تیرماه سال‌جاری ۲۰۶ هزار نسخه الکترونیکی صادر کرده‌اند که نزدیک ۵۱۰ هزار قلم از بابت آن تجویز شده است.
وی با بیان اینکه نزدیک به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار در آذربایجان شرقی تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارد گفت : به طوریکه ۵ صندوق در استان وجود دارد که یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های ما روستائیان با جمعیت تحت پوششی یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر است.
وی افزود: ۲۸۰ هزار نفر بیمه کارمندی همراه با خانواده و ۸۰ هزار نفر بیمه شده سایراقشار خانواده معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران،مددجویان بهزیستی همچنین ۴۰۰ هزار نفر بیمه سلامت همگانی رایگان و ۱۰۹ هزار نفر بیمه ایرانیان است.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با اشاره براینکه ۷۴ دفتر پیشخوان دراستان وجود دارد، گفت: در بدو شروع کار دولت این تعداد ۴۱ دفتر بود ولی طی ۶ سال گذشته ۳۳ دفتر نیز افزایش است که این دفاتر برای تسهیل دسترسی مردم در بخش‌ها و اطراف افزایش یافته است.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: ۲ هزار ۴۹۰ موسسه طرف قرارداد بیمه سلامت در استان است که حاکی از بیش از ۹۳ درصد موسسات استان طرف قرارداد می‌باشد.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی افزود: نزدیک به ۷ میلیون و ۴۹۰ هزار سند رسیدگی شده و بار مراجعه وجود دارد.
وی با اشاره بر اینکه تمام شهرستان‌ها به جز هوراند که اخیرا شهرستان شده است اداره وجود دارد، گفت: ۳ شهرستان خداآفرین، ورزقان و چاراویماق در سال ۹۵ مجور راه‌اندازی اداره داشتیم و در حال حاضر ۱۳ شهرستان ساختمان ملکی دارد که در سال ۹۳ این تعداد در حدود سه ساختمان بود.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: سه ساختمان نیز در حال احداث بوده که به خاطر فصل سرما و محدودیت مالی کامل نشده است ولی تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی ابراز کرد: پروژه‌های سال ۹۸، پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان در دهه فجر امسال با حضور وزیر بهداشت و درمان، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان تامین اجتماعی، معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی به عنوان بیست و پنجمین پایگاه برخط در دستگا‌ه‌های دولتی افتتاح شد.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی بیان داشت: طبق ارزیابی وسع به استناد قانون برنامه ششم بند ۷۰، هر کسی که بخواهد بیمه رایگان داشته باشد باید از طریق آزمون “وسع” اقدام کند که آیین‌نامه آن از شهریورماه ابلاغ شده و اجرا از آبان ماه آغاز شد به طوریکه ۱۰۰ هزار نفر در استان درخواست ارزیابی “وسع” کرده‌اند و دهک ۷۰ درصد این افراد مشخص شده است که قالب این افراد جزو دهک‌های کم درآمد هستند.
وی تصریح کرد: در بخش بستری ۳۲ بیمارستان دانشگاهی استحقاق‌سنجی شده که دیگر نیازی به دفترچه کاغدی نیست به طوریکه در حال حاضر در هیچ بیمارستان دولتی برای بستری نیازی به دفترچه نیست و در حال حاضر در کنار آن رسیدگی به اسناد بستری الکترونیکی شده و رسیدگی به این اسناد در حدود ۳۵ روز جلو افتاده است.
مجیدی متذکر شد: نزدیک به ۳ میلیون و ۴۰۰ کاغذ از طریق استحقاق‌سنجی صرفه‌جویی شده که رقم بسیار خوبی در صرفه‌جویی است.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی افزود: رسیدگی اسناد بیمارستانی دی ماه به اتمام رسیده و ۱۰ هزار اسناد بهمن نیز رسیدگی شده است.
وی گفت: نسخه‌نویسی الکترونیکی، استحقاق‌سنجی تائید خدمات، برای احراز هویت به سامانه اطلاع برخط می‌رود.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در طی دی و بهمن در حدود ۴۱۰ هزار کد از پایگاه برخط استعلام شده است.
وی بیان کرد: روزانه بیش از ۲۵۰ نفر برای تائید دارو به اداره داشتیم ولی بعد از اخذ مجوز توانستیم، تائید دارو و تشکیل پرونده در خود دارو انجام گیرد به طوریکه الان در دو داروخانه بزرگ تعاون، هلال احمر و دانشکده داروسازی و بیمارستان سینا و خود اداره بیمه سلامت تایید دارو انجام می‌دهند.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی توضیح داد: واگذاری اسناد خسارت به سه دفتر پیشخوان انجام گرفته شده است و الان در حدود ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ بار مراجعه وجود دارد.
وی با اشاره بر اینکه بیمه سلامت از سال ۹۴ تا ۹۷ در جشنواره شهید رجایی در شاخص عمومی و اختصاصی دستگاه برتر انتخاب شده است، گفت: این نشان ناشی از تفکر تیمی و اصلاحی تمامی مجموعه است.
مجیدی اذعان داشت: اگر هر زمان به خود نمره ۲۰ بدهم باید از اینجا بروم زیرا حتما کاستی‌ها را نمی‌بینم.
وی با بیان اینکه هر ماه ۵۵ میلیارد تومان به موسسات پرداخت می‌شود در دو ماه اخیر نزدیک ۱۹۰ میلیارد تومان مصالبات مطالبات بیمارستانی تا شهریور پرداخت شده است، گفت: فردا نیز مهرماه پرداخت خواهد شد که البته از سال گذشته نیز بدهی‌هایی داریم.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی قسمتی با تاکید بر اینکه از مطالبات سال گذشته را پرداخت خواهیم کرد، افزود: فردا از مطالبات ۳۰ میلیاردی سال گذشته داروخانه در حدود ۱۳ میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.
وی ابراز کرد: برخی مطالبات با تاخیر روبه‌رو شده است که البته پرداخت مطالبات با افزایش هزینه‌های جاری کشور موسسه در استان روبه رو بود ولی تمام تلاش برای پرداخت است.