نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیاز مبرم آذربایجان شرقی به انرژی برای اجرای طرح های توسعه ای گفت: وزارت نیرو مجوزهای لازم را در خصوص احداث نیروگاه های خورشیدی و بادی و نیروگاه های تجدیدپذیر در شهرستان های اهر و هریس صادر کند.

به گزارش جارچی اخبار، احمد محرم زاده یخفروزان در نشستی مشترک با سیدزمان حسینی، مجری طرح‌های نیروگاهی صنایع معدنی وزارت نیرو و مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی هریس  اظهار کرد: برای عملیاتی کردن احداث فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی هریس الزاماتی اعم از زمین و ایستگاه های تأمین گاز و آب لازم است که همه این نیازمندیها در محل فعلی نیروگاه وجود دارد؛ لذا از وزارت نیرو انتظار داریم در اسرع وقت مجوز احداث فاز دوم را صادر نماید.

محرم زاده ادامه داد: حدود ۲ سال است که پیگیر اجرایی شدن فاز دوم نیروگاه هریس هستیم و با توجه به نیاز کشور و استان به تولید برق، درخواست داریم تا احداث فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی هریس نهایی و عملیات اجرایی آن آغاز شود.

نائب رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی ادامه داد: از وزارت نیرو می خواهیم مجوزهای لازم را در خصوص احداث نیروگاه های خورشیدی و بادی و نیروگاه های تجدیدپذیر در استان و بالاخص در شهرستان‌های اهر و هریس صادر کند.

محرم زاده افزود: منطقه ارسباران از مناطق مستعد برای احداث نیروگاه های خورشیدی، بادی و نیروگاه های تجدیدپذیر است و از این ظرفیت می توان برای تأمین نیاز واحدهای صنعتی و معدنی که برای اجرای طرح های خود نیازمند تأمین انرژی هستند، بهره برد.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه در استان آذربایجان شرقی با کمبود شدید برق و گاز مواجه هستیم و انتظار داریم وزارت نیرو و دولت انقلابی در این راستا تمهیداتی را بیندیشند و احداث فاز دوم نیروگاه هریس از خواسته های جدی ما از وزارت نیرو است که امیدواریم به زودی شاهد کلنگ‌زنی آن باشیم.

فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی شهرستان هریس در آذربایجان شرقی در دو فاز ۵۰۰ مگاواتی از اواخر سال ۹۵ آغاز شد و فاز اول آن با ظرفیت ۳۱۰ مگاوات و صرف اعتباری بالغ بر ۲۴۰ میلیون یورو و ۲۱۰ میلیارد تومان، اوایل مرداد ۱۳۹۸ به بهره برداری رسید.

ظرفیت تولید برق آذربایجان شرقی در زمان حاضر حدود ۲ هزار مگاوات و تولید و مصرف انرژی در این استان با تمهیدات اتخاذ شده سر به سر است، اما این استان از کمبود شدید انرژی برای اجرای طرح های توسعه ای به ویژه در بخش صنعت رنج می برد.

مدیریت ارشد استان در دولت سیزدهم به جد پیگیر اجرای طرح های مربوط به نیروگاه های کوچک مقیاس می باشد و در این راستا احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی مجتمع معدنی مس سونگون و چند طرح مشابه دیگر با قوت در حال پیگیری است.